R, 9.12.2022

Suurregatil Tall Ships Races seilavad eeloleval suvel ka viis Eesti jahtlaeva

Jaano Martin Ots
, toimetaja
Suurregatil Tall Ships Races seilavad eeloleval suvel ka viis Eesti jahtlaeva
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Üks pea kõigil viimase kümnendi Tall Ships Race üritusel osalenud õppepurjekatest on poolakate kahemastiline Fryderyk Chopin, mis külastas Tallinna ka 2013. aastal.
Üks pea kõigil viimase kümnendi Tall Ships Race üritusel osalenud õppepurjekatest on poolakate kahemastiline Fryderyk Chopin, mis külastas Tallinna ka 2013. aastal. Foto: KÜLLIKE ROOVÄLI/PM/SCANPIX BALTICS

Pärnus toimus nädalavahetusel purjeka Linda tänavusel Tall Ships Races (TSR) regatil osaleva meeskonna ja toetajate koosolek. Kokku osaleb õppepurjekate suursündmusel Eestist viis jahti. 

Pärnu Jahtklubi purjekas Linda purjenumbriga EST 1 on üks Eesti pikema purjetamisajalooga laevu. 1978. aastal Poola sportlaevatehases Conrad 54 nime all valminud purjekas on 16,5 meetrit pikk ning osalenud erinevate kaptenite juhtimisel loendamatutel rahvusvahelistel ja siseriiklikel regattidel. 

Linda reeder Rene Varek ütles, et laev kavatseb 2021. aasta Tall Ships Races võistlusel teha kaasa kõik etapid ning kokku kuulub regati tiimi 46 purjetajat. Võistlusetappe on neli ning nende vahele jäävad vabapurjetamise etapid «cruise in company». Lsanduvad laeva viimine stardipaika Klaipedas ning tagasi toomine finišist Szczecinist. Üheaegselt on Linda pardal 12 meeskonnaliiget ning sellega on laev üks regati väiksematest. Suurematel alustel võib pardal olla ka rohkem kui sada purjetajat. 

Kui üldiselt kehtib TSR võistlustel nõue, et vähemalt poole aluse laevaperest peavad moodustama alla 25 aastase noorpurjetajad, siis tänavu ollakse selle nõude suhtes leebemad, rääkis Varek. Linda siiski lihtsama vastupanu teed ei läinud ning tiimis on noorpurjetajaid nii Tallinnast kui Pärnust ning pardal toimub regati reeglites ette nähtud purjeõppeprogramm. 

Pärnu Jahtklubi kommodoor Väino Hallikmägi andis klubi poolt jahtlaevale Linda kaasa jahtklubi lipu, mille palus pärast võistlust klubi muuseumi tarbeks tagastada. Rene Varek kinnitas, et seda tehakse, kuid tõenäoliselt on lipp selleks ajaks pisut tuult ja tormi saanud, kuna TSR regatt kestab 26. juunist 3. augustini ning koos ülesõitudega on laev kokku merel ligikaudu poolteist kuud.  

Pärnu Jahtklubi lipu üle andmine jahtlaev Linda reederile Rene Varekile
Pärnu Jahtklubi lipu üle andmine jahtlaev Linda reederile Rene Varekile Foto: Jaano Martin Ots

Lisaks Lindale on 2021. aasta TSR regatile registreerunud veel neli Eesti lipu all seilavat jahtlaeva: Mereakadeemia õppepurjekas Tuulelind, Hiiumaa kahemastiline puulaev HiiuIngel ning noorte purjeõppeseltsi STA Estonia alused Vesta ja St Iv. Purjeõppeseltsi juhatuse liige Madis Rallmann ütles, et on ise osalenud seitsmel TSR regatil, millel järjest merel oldud aeg on olnud 3 päevast kuni 12 päevani.

«Õppealustel, kus meeskond koosneb koolitavast põhimeeskonnast ja vähese või puuduva merekogemusega õppuritest, on oluline luua tugev meeskonna tunne ja tagada, et pikaks sõiduks vajalik vahtide süsteem toimiks. Tuleb olla nii jahi ohvitser, koolitaja, nõustaja ja tugiisik. Ise arvan, et oluline on luua õppimist soosiv keskkond ja tõsta moraali, sest tihtipeale meri võtab moraali ise maha,» rääkis Rallmann. 

Purjeõppeselts STA Estonia on TSR korraldava rahvusvahelise purjeõppeühenduse Sail Training International Eesti esindaja, mistõttu Rallmann on eriti rõõmus, et regatt taas ka Eestit väisab. Juulis saabub regati laevastik Tallinna ning linnarahval on 18. juulil võimalik jälgida suursugust eskaadrisõitu Lennusadamast ja Vanasadamast Piritale ning sealt edasi Aegna suunas.

Märksõnad
Tagasi üles