R, 9.12.2022

Aerulaua või paadiga saab Pärnu jaanitulesid nautida ka vee pealt

Jaano Martin Ots
, toimetaja
Aerulaua või paadiga saab Pärnu jaanitulesid nautida ka vee pealt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hea tahtmise ja sõbraliku üksteisega arvestamise korral mahub Pärnu jõele korraga kümneid erinevaid veesõidukeid. Pildil Aloha seikluspargi aerulauaretk, mis kulgeb1,5 tunni jooksul mööda Pärnu jõge allavoolu kuni Aloha on Tour jõekeskuseni Port Arturi taga.
Hea tahtmise ja sõbraliku üksteisega arvestamise korral mahub Pärnu jõele korraga kümneid erinevaid veesõidukeid. Pildil Aloha seikluspargi aerulauaretk, mis kulgeb1,5 tunni jooksul mööda Pärnu jõge allavoolu kuni Aloha on Tour jõekeskuseni Port Arturi taga. Foto: Aloha Tom

Pärnu, Audru, Sauga ja Reiu jõgede ääres süttib täna kümneid jaanitulesid, mida saab paatidest jälgida ka vee poolt. Alohasurf kutsub jaanitulesid vaatama aerulaualt, päästjad hoiatavad, et pidutsemise ja veelõbustuste ühendamisel tuleb olla eriti ettevaatlik. 

Pärnu lähiümbruse jõed ja Pärnu laht moodustavad ühe Eesti mugavaima veeteede võrgustiku, kuhu on viimastel aastatel lisandunud rohkelt väike- ja erasadamaid ning veesõidukeid. Järjest tihedam veeliiklus on juba põhjustanud vaidlusi näiteks Pärnu jõe sõudebaaside vahelise veeala kasutamise üle, kuid igapäevane vaatepilt jõel kinnitab, et üksteist arvestava käitumise korral mahuvad veeteele sõbralikult ära mootorpaadid, veesuusatajad, jetisõitjad, sõudjad, aerulaudurid ja koguni väiksemate paatidega purjetajad. 

Sõude- või mootorpaadiga ja aerulauaga saab liigelda ka Pärnu jõe lisajõgedel Sauga ning Reiu, samuti Pärnu lahte suubuval Audru ehk Kirbu jõel. Kiiljahtide ja suuremate mootorpaatidega neil kitsastel ja kohati madalatel jõgedel siiski seilama ei pääse. 

Aloha surfikeskuse juht Aloha Tom ütles, et küllaltki turvalisel Pärnu jõel saab aerulauaretkesid ohutult korraldada ka päris suurtele seltskondadele. Ta tõi näiteks, et maatuul või ootamatult lähenev äikesepilv, mis võivad aerulauamatka merel mõne hetkega merehädaks muuta, ei kujuta endast jõel kuigi suurt riski, kuna kallas on alati käeulatuses. Lisaks avanevad jõelt kaunid vaated kallastel asuvatele asumitele, randadele, väikesadamatele ning Jüri Jaansoni promenaadile. 

«Parimad jaanituled on Pärnus kõik aerusurfilaualt jälgitavad,» märkis surfikeskuse juht ning selgitas, et Pärnu jõgi ja selle teenuste arendamine on linna fookuses. 

Aloha on Tour veespordikeskus Pärnu kesklinnas
Aloha on Tour veespordikeskus Pärnu kesklinnas Foto: Jaano Martin Ots

«Ka tuntud Pärnu tänavafestival Augustiunetus paneb tänavu õla alla, et jõgi areneks. Teavitades osapooli üheskoos veeliikluse reeglitest, mahuvad kõik ka kasvanud liiklustihedusega Pärnu jõele turvaliselt ära,» selgitas Aloha.

Paadkohti napib vaatamata uutele väikesadamatele

Sauga Kaluriküla Fishing Village juht Jakob Kose ütles, et tal on hea meel näha, kuidas elu Pärnu veeteedel on käima läinud ja inimesed kalastavad, harratavad veelauasõitu ja veesuusatamist ning naudivad niisama paadisõitu. Kaluriküla rohkem kui viiskümmend hooajalist paadikohta on kõik välja renditud ning Kose kavatseb Sauga sadama ujuvkaid pikendada, et paadiga Kaluriküla restorani saabuvatele külalistele oleks sildumisvõimalus tagatud. 

«Kui jagasime infot oma rannaküla stiilis jaanitule kohta, sõitsime paadiga läbi kõik Pärnu ümbruskonna jõed ja jätsime kutse igale paadisillale, lautrile ja väikesadamasse, mida jõgede ääres nägime. Kokku läks nii jagamisele 240 piletit. Tõsi, mõnda suuremasse kohta jätsime mitu kutset,» selgitas Kose. Tema hinnangul on ainuüksi Pärnu piirkonda viimastel aastatel lisandunud sadu veesõidukeid ja kümneid uusi sadamakohti. Sildumisvõimalusi napib vaatamata mitmete uusarenduste juurde loodud paadisadamatest. 

Kaluriküla Fishing Village jaanilõkkes läheb tänavu rannaküla traditsioonide kohaselt põletamisele ka vana puidust kalapaat.
Kaluriküla Fishing Village jaanilõkkes läheb tänavu rannaküla traditsioonide kohaselt põletamisele ka vana puidust kalapaat. Foto: Jakob Kose

Ka Kose kutsus inimesi üles nautima jaanitulesid Pärnu jõgede ääres, nii vee pealt kui kaldal. Tema kinnitusel tuleb Kalurikülas Fishing Village Pärnumaa suurim jaanituli ning sinna saab nii vaatama kui osalema tulla ka mööda veeteed oma paadiga.  

«VIP-lauad on peaaegu välja müüdud, aga lavale tuleb Justament ja tantsuplatsil ruumi jagub,» kiitis Kose oma kaluriküla stiilis jaanipidu, mille lõkkes põletatakse randlaste vana kombe kohaselt ära ka oma meresõidud lõpetanud puust kaluripaat.

Päästeameti Pärnu päästekeskuse juht Heiki Soodla rõhutas, et vaatamata ilusatele ilmadele ja ahvatlevatele veenaudingutele ei tohi veekogude ääres ja veesõidukitel siiski ohutusnõudeid unustada.

«Igasugust veesõidukit, sealhulgas aerulauda kasutades palub päästeamet arvestada heitlike ilmaoludega ja hoolitseda, et veesõitja ise ega matkakaaslased ohtu ei satuks. Eriti oluline on pidada silmas, et keegi ei läheks vette peotujus või joobes,» ütles Soodla ning meenutas, et lisaks nõuetekohase päästevarustuse kasutamisele ja teistele turvalise veesõidu nõuetele keskendub päästeameti tänavune teavituskampaania ka purjusujumise ohtudele. 

«Jälgige oma seltskonda ja enda käitumist. Päästeameti, politsei ja transpordiameti ühine selgroo-kampaania just seepärast keskendub ka veeohutusele, et purjus peaga ujumine on sel hooajal juba põhjustanud mitu traagilist õnnetust,» rääkis Soodla. 

Märksõnad
Tagasi üles