R, 9.12.2022

Kalana sadam Hiiumaa äärel sai uue näo ja kaubamärgi

Jaano Martin Ots
, toimetaja
Kalana sadam Hiiumaa äärel sai uue näo ja kaubamärgi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uuenenud disaini ja kaubamärgiga Kalana sadamarestoran
Uuenenud disaini ja kaubamärgiga Kalana sadamarestoran Foto: Jüri Tamm

Kaua jõude seisnud ning lagunenud Hiiumaa läänepoolseim Kalana sadam on saanud uue omaniku käe all vaid poole hooajaga uue kaubamärgi ja värske ilme, uueks brändiks on KalanaÄÄR. Esialgu on rõhk surfajatel, paari aastaga peaks valmima ka jahtsadam.

2021. aasta talvel sai teatavaks, et kaua aega Hiiumaa sadamate häbiplekiks olnud lagunenud Kalana sadam on leidnud uue omaniku, kes lubas asjad käsile võtta ning piirkonna heakorrastada. Nüüd suve keskel oli Postimehel võimalik veenduda, et sadama ostnud Jüri Tamm tühja juttu ei räägi. Sadama-ala, vana lainemurdja ning sadamarestoran on saanud uue näo. Koostöös naaberkinnistute omanikega kavatsetakse piirkonnast kujundada üks Eesti ainulaadseimaid rannakeskkondi.

«Tahtsime, et kogu see unikaalne ja ainulaadne keskkond siin oleks selline, kus ka ise ennast hästi tunneme. Uueks kaubamärgiks valisime KalanaÄÄR, mis annab edasi seda ääre peal olemise vaibi,» rääkis Tamm. Esimese poole aastaga on uus omanik piirkonna korrastanud ja ümber kujundanud. Lammutatud on lagunenud paadikuurid, ära veetud vana roostetanud traallaev, parandatud ja täidetud on lainetest lõhutud lainemurdja ning remonditud sadamarestoran. Restorani ette on valatud uus betoonist terrass, korrastatud on kaldakindlustused ja piirded. 

Uue põlvkonna uudne lähenemine

Jüri Tamm on varem öelnud, et Kalanas on rohkem Kalamaja feeling'ut kui Tallinnas. Sellest mõtteviisist on ajendatud ka paljud juba ellu viidud lahendused Kalana sadamas ja restoranis. «Teen ise ja sõbrad aitavad, meil on siin juba päris kena sõpruskond, kes kõik leiavad, et see on ainulaadne koht, mida tuleb väärtustada. Igaüks pakub omalt poolt idee või paar ja kui need on head, siis saavadki teoks,» rääkis surfajast sadamaomanik.

Ideedest Tammel ja sõpradel puudust ei ole. Kaldapealsele on ilmunud rannatoolid, laste mänguväljak ja laste trossiliurada. Et kalastajad ja muidu romantikahuvilised autodega lagunenud kaipealsele ei sõidaks, on tee tõkestatud - kuid mitte eraomanike puhul tavapäraste tõkkepuude, traataedade, kivimürakate või kruusahunnikutega, vaid suurtes pottides kasvavate kuuskedega. Need saab eest ära tõsta, kui tõesti on vaja auto või traktoriga kai peale sõita.

«Tahtsime teha mitte lihtsalt hea toiduga rannarestorani, vaid laheda koha, kus tunneksid end ühtviisi hästi nii tilkuvate kalipsodega surfajad kui viisakamalt riides külastajad,» ei osanud Tamm täpsustada, kas KalanaÄÄR on lounge, klubi, restoran või midagi muud. Just lahe koht see ongi. Kohvi serveeritakse kodustes värvilistes plekk-kruusides, nagu olid vanavanemate juures maal. Köök on avatud ja igaüks võib näha, kuidas tema roog valmib. Restorani lae all ripuvad surfilauad ja purjed, seintel on fotonäitus ja postkaardid. Hooajal esinevad restoranis erinevad artistid-muusikud, saadaval on KalanaÄÄR disainiga surfiriided ja aksessuaarid.

Restoranist saab toitu ja jooke ka kaasa osta, mis on Ristna poolsaare tipus haruldane võimalus. Lähim külapood on kolmekümne kilomeetri kaugusel. Üks Kalana sõpruskonnast on Põhjala pruulikoja omanik, tema algatusel paigaldati sadamarestorani klaasustega külmikud, milles leiduvat valikut ei pea häbenema ka paremate sommeljeedega restoranid. 

Lainemurdja jääb

Kunagi kalalaevadele tormivarjuks rajatud Kalana vana kai ja seda mere poolt kaitsev lainemurdja on KalanaÄÄRe seltskonnale vajalik mitmes mõttes. Jüri Tamm lasi lagunenud ja lainete poolt täitematerjalist tühjaks uhutud kai uue geotekstiili ning täitematerjaliga kindlustada, sest kai on surfajatele vajalik. 

«Selle pealt on hea vette minna, saab murdlainest mööda just sobivasse kohta,» selgitas surfaja. Lisaks on kaid vaja kõrvale ehitatava Kalana jahtsadama kaitseks, sest süüdvesti ja vesti tuultega kerkivad lained Kalanas kuue-seitsme meetri kõrguseks. Kas selle kai ääres kunagi ka külalisalused silduma saavad hakata, Tamm täna veel kindlaid lubadusi anda ei soovi. Vesiehitus on kallis ning kuna kõrvale kerkib peagi sihtasutuse Hiiumaa Sadamad rajatav Kalana jahtsadam, siis ei ole Tamm restorani ette teise jahtsadama rajamise vajalikkuses veendunud. 

«Võibolla piisab, kui siia saavad silduda need kliendid, kes tahavad oma paadi või purjekaga meile sööma tulla või siis näiteks sukeldujad, kes juba praegu siit oma retki korraldavad,» jättis Tamm oma sadama rajamise plaanid kaugemasse tulevikku. 

Küll aga on tal kavas korrastada ka vana kai merepoolne tipp. Ühe toreda ideena, mida teostada, näeb Tamm võimalust rajada sinna klaasseintega saun. «See oleks selline koht, et kui külm on kalipso vahele pugenud, siis saad sinna sooja minna, aknast vaadata, millal jälle paremad lained tulevad ja siis uuesti merre hüpata,» unistas surfaja. Kui tuul on õigest suunast, tekivad Kalanas surfajatele sobivad murdlained, mis võivad võistelda Portugali, Lõuna-Aafrika või Havai lainetega. Lisaks on meri Kalanas pea aastaringselt jäävaba, mis võimaldab surfata ka talvel.

Külalissadam valmib järgmisel aastal

Uus jahtsadam Kalana akvatooriumis veel valmis ei ole ning hetkel võivad väikelaevad ning jahid Kalanasse siseneda omal vastutusel. Kuna puuduvad ka meremärgid, siis võõrastel oleks soovitav mõni kohalik teejuhiks kutsuda ja valida Kalanasse minekuks rahulikuma merega päev. 

Paadiga saab slipilt vette ja näiteks kohalikud sukeldujad kasutavad võimalust meeleldi. Pea iga päev külastab restorani mõni seiklushimulisem meresõitja, kes ka ilma märkideta sisse navigeerib. Eelkõige on koht hetkel kasutatav parema manööverdamisvõimega mootorpaatidele, aga sadamaomaniku kinnitusel on neil käidud ka purjekatega. 

Päris külalissadam valmib aga KalanaÄÄRest pisut ida poole, kus  on muulide ja lainemurdjate ehitamisega on juba alustatud. Et tookord Ristna jahisadama nime all projekti vedanud eraomanikul muutusid prioriteedid ning eraettevõtjal oli struktuurifondide raha kaasamine keerulisem, omandas sadama Hiiumaa vald, mis liitis selle sihtasutuse Hiiumaa Sadamad koosseisu. Sihtasutuse juhataja Liina Härm kinnitas, et positiivne rahastusotsus sadama rekonstrueerimiseks on olemas ning tööd peavad lõpetatud olema järgmise navigatsioonihooaja jooksul.

Kalana jahtsadam, endise nimega Ristna jahisadam. Sihtasutus Hiiumaa Sadamad on saanud sadama korrastamiseks Interregi Eesti-Läti programmist positiivse rahastusotsuse ning järgmise aasta lõpuks peavad vesiehitustööd lõpetatud olema.
Kalana jahtsadam, endise nimega Ristna jahisadam. Sihtasutus Hiiumaa Sadamad on saanud sadama korrastamiseks Interregi Eesti-Läti programmist positiivse rahastusotsuse ning järgmise aasta lõpuks peavad vesiehitustööd lõpetatud olema. Foto: Kristel Üksvärav

«Sellise naabri üle on ainult hea meel. Koostöö tekitab sünergiat ning kuna meie projekti esimese etapi eelarvesse toitlustus- ning majutushooned ei mahu, tuleb külastajad naabrite juurde suunata,» rääkis Härm. 

Kalana naabersadamate omanikud: Jüri Tamm ning sihtasutuse Hiiumaa Sadamad juhataja Liina Härm KalanaÄÄR restorani terrassil
Kalana naabersadamate omanikud: Jüri Tamm ning sihtasutuse Hiiumaa Sadamad juhataja Liina Härm KalanaÄÄR restorani terrassil Foto: Kristel Üksvärav

Majutust pakub naabrimees Kalana puhkekülast

Kuigi restorani ja sadama laiendamise plaanid on veenvad, KalanaÄÄR esialgu hotelli ehitamist ei kavanda. «Surfajad on rahvas, kes võimalusel küll naudivad ka SPA- ja hotelliteenuseid, kuid saavad suurepäraselt hakkama ka oma surfibussides või telkides. Lisaks on siin läheduses tekkinud päris palju selliseid elamisi ja suvilaid, mis suudavad headele sõpradele ka öömaja pakkuda,» rõhutas Tamm taas kogukonna olulisust Kalana arengus.

Ka Härm tunnistas, et kuna hetkel ei ole sihtasutusel Hiiumaa Sadamad majutuse ja teiste kaldapealsete teenuste jaoks vajaliku taristu välja ehitamiseks investeeringuraha, alustatakse koostöös naabritega. 

«Kalana puhkeküla saunad, dušid ja hotellitoad on sadamast saja meetri kaugusel, hetkel oleme puhkeküla omanikuga jõudnud kokkuleppele, et sadama kliendid saavad vajalikud kaldateenused sealt,» rääkis Härm. Kalana puhkeküla omanik Enn Randmaa kinnitas, et puhkekülas on sada majutuskohta, kaks sauna ning avarad duši- ning tualettruumid, mistõttu pole sadama klientide teenindamine probleemiks. 

«Ainult restorani me nüüd mõnda aega ei ava, sest KalanaÄÄR on lati nii kõrgele tõstnud, et meil pole mõtet konkureerida,» muigas Randmaa. 

Märksõnad
Tagasi üles