R, 9.12.2022

Paldiski võib lõpuks saada kauaoodatud väikesadama

Jaano Martin Ots
, toimetaja
Paldiski võib lõpuks saada kauaoodatud väikesadama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pakri poolsaare karm pankrannik ei paku meresõitjale mingit varju ega turvalist randumisvõimalust, mistõttu väikelaevasadamat oleks piirkonda hädasti vaja.
Pakri poolsaare karm pankrannik ei paku meresõitjale mingit varju ega turvalist randumisvõimalust, mistõttu väikelaevasadamat oleks piirkonda hädasti vaja. Foto: Eero Vabamägi / Postimees

Paldiski linna ja Pakri poolsaare hobimeresõitjad võivad peagi saada kauaoodatud väljapääsu merele. Lääne-Harju vallavolikogu on võtnud suuna linna väikelaevasadama rajamisele. 

Sadamalinn Paldiski ning merega ümbritsetud Pakri poolsaar, millel Paldiski asub, on hobimeresõitjate jaoks tänini erakordselt ebasõbralik piirkond. Lähimad väikelaevasadamad asuvad Lohusalus ja Kurkses, viimane on aga nii madala veega, et sinna saavad siseneda vaid väikesed mootorpaadid ja sõudepaadid. 

Poolsaarel on küll kaks suurt ja edukat kauba-reisisadamat, mille kaide ääres on häda korral võimalik silduda ka väiksematel alustel, sealt väljub ka liinipaat Pakri saartele. Kuid paadisadamat, kus kohalikud kalastajad, purjetajad ning muidu meresõiduhuvilised saaksid oma paate hoida, ei ole. 

Vajadusest Paldiskisse väikelaevasadam rajada on kohalikud entusiastid rääkinud juba aastakümneid, kuid seni ei ole suudetud initsiatiivi, kohaliku omavalitsuse toetust ning finantseerijaid ühiselt tegutsema panna. Nüüd on taas tekkinud lootus, et Paldiski saab kauaoodatud väikelaevasadama. Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat ütles Postimehele, et vallavolikogu just arutas väikesadama küsimust ning leidis, et Paldiskisse peaks väikesadam tekkima. 

«Vallal on koos vastvalminud Alliklepa sadamaga kolm väikesadamat, meie territooriumile jäävad Kurkse paadisadam ja Lohusalu jahtsadam, kuid Paldiskis väikelaevade väljapääsu merele ei ole. Istungil leiti, et väikesadam oleks kohalikule kalastajale ja paadiomanikule hädavajalik. Põhjasadama ja raudteejaama vahele sobiks väikesadam väga hästi, seal oleks ta linnale võimalikult lähedal. Loodame järgmised sammud astuda juba järgmisel aastal,» rääkis Saat. Tema sõnul oleks sadam vallale oluline ka seetõttu, et valla piiresse kuuluvad Pakri saared, millel on tekkinud toimekas kohalike elanike kogukond, kes arendab seal turismiteenuseid ning vajab ka ise saarega ühenduse pidamiseks sadamaid. Praegu toimub paadiühendus Pakri saartega Kurkse sadamast, kuid suuremate paatide jaoks on see ohtlikult madal ning asub Paldiskist liiga kaugel. 

«Saartele on end püsielanikeks vormistanud juba üksteist inimest ning vald peab tagama neile lisaks püsiühenduse sadamakohtade ka päästevõimekuse,» märkis Saat.

Varem on Paldiski väikesadama võimaliku asukohana arutelu all olnud ka Põhjasadama põhjamuuli tagune ala, kuid seal nõuaks uute lainemurdjate rajamine liiga suurt investeeringut.

Märksõnad
Tagasi üles