R, 9.12.2022

Piirangute tõttu tühistatud paadimess tõi tuhandetesse ulatuva kahju

Jaano Martin Ots
, toimetaja
Piirangute tõttu tühistatud paadimess tõi tuhandetesse ulatuva kahju
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Soome paaditootjate liidu Finnboat veesõidukite eskaadrisõit
Soome paaditootjate liidu Finnboat veesõidukite eskaadrisõit Foto: Kari Wilen / Finnboat

Korraldajad olid sunnitud ära jätma järgmisel nädalal Helsingis Lauttasaari HSK jahtklubi sadamas toimuma pidanud paadinäituse, kuna Lõuna-Soome piirkonnavalitsus kehtestas alates 20. augustist uued rangemad koroonapiirangud.

Lõuna-Soomes vaid nädalase etteteatamisajaga kehtestatud uute koroonapiirangute põhisisu on, et üle 50 inimese ei või koguneda ka vabaõhuüritustel, kuid ainuüksi Uiva paadinäitusel osalevate ettevõtete esindajaid ja messi töötajaid on oluliselt rohkem - messile oli näitusepinna broneerinud ligi sada erinevat firmat ja organisatsiooni. Uiva paadimessi eripäraks on, et see toimub sadamas, kus esitletavad paadid on vees, täies töökorras ning nendega saab ka reaalselt proovisõitu teha. Tänavusele näitusele oli registreeritud üle 300 paadi.

Soome paadiala ettevõtete liidu Finnboat tegevjuht Jarkko Pajusalo ütles, et Lõuna-Soome piirkonnavalitsuse otsus on katastroof paljude inimeste ja firmade jaoks.

Soome paadiliidu Finnboat tegevjuht Jarkko Pajusalo.
Soome paadiliidu Finnboat tegevjuht Jarkko Pajusalo. Foto: Jaano Martin Ots

«Rahaline kahju on suur, just tegeleme selle kokku arvutamisega. Põhiosa messi korraldamisega seotud kulutustest oli juba tehtud nii meil kui osalevatel paadi- ja merevarustuse firmadel. Jõudsime tühistada vaid viimase nädala reklaamid, kuid tööjõukulud ja tehnika rent olid juba tehtud. Kõige rohkem teeb kurvaks, et Uiva mess on paljudele inimestele tööd andnud, kes nüüd kõik sellest tulust ilma jäävad. Vabakutselistel, kes selliste ürituste teenindamisest elatuvad, on koroonaperioodil niigi vähe tööd olnud ja nüüd jäävad nad ka sellest tööotsast ilma,» rääkis Pajusalo.

Tema sõnul oli vabas õhus ja merel toimuv üritus nagunii kavas korraldada sellisel viisil hajutatult, et inimeste omavahelised kokkupuuted ja kogunemised ühte kohta oleks viidud miinimumi, erinevalt tavalistest festivalidest või kontsertidest. Ta tõi näiteks, et paatidega tutvumiseks sadamasse paigaldatud ringikujulisel suurel ujuvkail oli kehtestatud inimeste ühesuunaline liikumine, mis aitab publikut hajutada ning vähendada inimestevahelisi kontakte. 

«Nii lühikese etteteatamisega ei jõua me nüüd Uiva messi asemele ka mingit alternatiivi välja töötada. Internetis  on kogu info messile tulema pidanud paatide ja toodete kohta saadaval ning järgmisel nädalal ilmuvad kõigis Soome paadiala ajakirjades ka Uiva messi erinumbrid, kuid paatide vaatamiseks ja proovisõitude tegemiseks tuleb huvilistel nüüd kümnetes eri asukohtades paiknevates firmades käia,» oli Pajusalo kurb. 

Paadiliidu Finnboat hinnangul on piirkonnavalitsuse selline otsus ka seadusevastane, kuna piirangut ei põhjendata. Pajusalo sõnul läheb piirkonnavalitsuse otsus vastuollu ka Soome valitsuse seisukohaga.

«Valitsus oli just teatanud, et piiranguid hakatakse leevendama, sellest teadmisest me ka lähtusime. Kui kahjud on kokku arvestatud, kavatseme esitada otsuse teinud ametiasutusele vastava hüvitusnõude,» teatas Pajusalo.

Märksõnad
Tagasi üles