R, 9.12.2022

Vaid viiendik Saaremaale ja Hiiumaale reisijatest on saarte püsielanikud

Jaano Martin Ots
, toimetaja
Vaid viiendik Saaremaale ja Hiiumaale reisijatest on saarte püsielanikud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Parvlaev Piret ja autod laevale pääsu ootamas.
Parvlaev Piret ja autod laevale pääsu ootamas. Foto: Tairo Lutter

Ligi 80 protsenti Saaremaale ja Hiiumaale reisivatest inimestest on turistid. Parvlaevajärjekorrad tekivad tipphooajal, kui saartel toimub samaaegselt erinevaid suurüritusi. 

Selle aasta 9 kuuga on TS Laevade kahel liinil kokku reisinud 1,76 miljonit reisijat, neist püsielaniku piletiga 372 tuhat inimest ehk 21 protsenti. Möödunud aasta samal perioodil sõitis parvlaevadega 1,56 miljonit reisijat, neist püsielaniku piletiga 333 tuhat inimest ehk samuti 21 protsenti, teatas TS Laevad turundus- ja kommunikatsiooniosakonna peaspetsialist Triin Rum

Virtsu-Kuivastu liinil on püsielaniku sooduspiletiga selle aasta 9 kuuga reisinud 21,3 protsenti reisijatest ehk 262,4 tuhat inimest, kokku reisis liinil 1,23 miljonit inimest. Ka eelmisel aastal oli Saaremaa liinil püsielaniku soodustusega reisijaid 21,3 protsenti ehk 235,3 tuhat inimest, reisijate arv kokku oli 1,10 miljonit.

Rohuküla-Heltermaa liinil sõitis püsielaniku sooduspiletiga selle aasta 9 kuuga 20,7 protsenti reisijatest ehk 109,2 tuhat inimest, kokku reisis Hiiumaa liinil 526,2 tuhat inimest. Eelmise aasta samal perioodil oli püsielaniku piletiga reisijaid 21,4 protsenti ehk 97,6 tuhat inimest, kokku 455,9 tuhat inimest.

Rum lisas, et esitatud arvud näitavad mitte reisinud inimeste hulka, vaid reisimist mõlemal suunal kokku. «Ehk kui meil oli üheksa kuuga Virtsu-Kuivastu liinil 1,23 miljonit reisijat ja neist 0,26 miljonit püsielanikku, siis need arvud on Virtsu-Kuivastu suund ja Kuivastu-Virtsu suund kokku. Ehk ühes suunas reisijaid on kaks korda vähem,» selgitas Rum. Kui palju neist olid korduvreisijaid, laevafirma statistika eraldi välja tuua ei võimalda. 

Saaremaa Vallavalitsuse turismiteenistuse turundusjuht Maria Ruubas ütles, et kuigi parvlaevareisijate statistikast võib tuletada, et saart külastas üheksa kuuga ligi pool miljonit inimest, siis majutusasutuste ööbimiste statistika näitab vaid 78 373 külastajat. 

«Suurem osa Saaremaa külalistest ööbib sõprade ja sugulaste juures või väiksemates majutuskohtades, kes meile oma andmeid ei edasta. Ka Airbnb'st ei saa me infot kätte,» märkis Ruubas. Vallavalitsuse turismiteenistuse koostatud analüüsist nähtub, et põhiosa Saaremaa külastanud inimestest olid Eesti siseturistid ning turistide koguarv sel hooajal jäi kriisieelsest ajast 13 protsenti väiksemaks. Sellegipoolest olid eelmüügist müüdavad autopiletid parvlaevaele tipphooajal sageli välja müüdud ning sadamatesse tekkisid järjekorrad. Eriti suur vajadus lisalaeva järele tekkis Saaremaa Ooperipäevade, Saaremaa Ralli ja teiste suurürituste aegu. 

Märksõnad
Tagasi üles